דף הבית » מאמרים » כמה זמן אסור לפטר אישה אחרי לידה?

כמה זמן אסור לפטר אישה אחרי לידה?

כמה זמן אסור לפטר אישה אחרי לידה?

מבוא

לידת תינוק היא אירוע משנה חיים עבור כל אישה, והוא יכול גם להשפיע באופן משמעותי על הקריירה שלה. במדינות רבות, קיימים חוקים להגנה על עבודתה של אישה לאחר שילדה, אך הפרטים המדויקים של חוקים אלו משתנים ממדינה למדינה. מאמר זה יחקור את החוקים והתקנות סביב פיטורי אישה לאחר לידה, ויספק השוואה מהירה של הכללים השונים במדינות שונות.

חוקים ותקנות סביב פיטורי אישה לאחר לידה

במדינות רבות, קיימים חוקים להגנה על עבודתה של אישה לאחר לידה. חוקים אלה אוסרים בדרך כלל על מעסיקים לפטר אישה לתקופה מסוימת לאחר שילדה. משך תקופת ההגנה הזו משתנה ממדינה למדינה, אך הוא בדרך כלל בין שישה לשנים עשר חודשים. במדינות מסוימות, ההגנה מתארכת מעבר לתקופת חופשת הלידה. לדוגמה, בארצות הברית, חוק אפליה בהריון משנת 1978 אוסר על מעסיקים לפטר אישה מכל סיבה הקשורה להריון או לידה. המשמעות היא שלא ניתן לפטר אישה בגלל יציאה לחופשת לידה, או בגלל חזרה לעבודה לאחר לידה. במדינות אחרות, ההגנה מוגבלת יותר. כך למשל, בבריטניה נאסר על מעסיקים לפטר אישה במהלך חופשת הלידה, אך הם רשאים לפטר אותה לאחר שחזרה לעבודה.

השוואה מהירה

ארצות הברית

בארצות הברית נאסר על מעסיקים לפטר אישה מכל סיבה הקשורה להריון או לידתה. המשמעות היא שלא ניתן לפטר אישה בגין יציאה לחופשת לידה, או בגין חזרה לעבודה לאחר לידה.

הממלכה המאוחדת

בבריטניה נאסר על מעסיקים לפטר אישה במהלך חופשת הלידה שלה, אך הם רשאים לפטר אותה לאחר שחזרה לעבודה.

אוֹסטְרַלִיָה

באוסטרליה נאסר על מעסיקים לפטר אישה במהלך חופשת הלידה שלה, ובמשך תקופה של שישה חודשים לאחר חזרתה לעבודה.

קנדה

בקנדה נאסר על מעסיקים לפטר אישה במהלך חופשת הלידה שלה, ובמשך תקופה של שנים עשר חודשים לאחר חזרתה לעבודה.

טבלת השוואה מהירה

מדינה הגנה במהלך חופשת לידה הגנה לאחר החזרה לעבודה
ארצות הברית כן כן
הממלכה המאוחדת כן לא
אוֹסטְרַלִיָה כן 6 חודשים
קנדה כן 12 חודשים

סיכום

החוקים והתקנות סביב פיטורי אישה לאחר לידה משתנים ממדינה למדינה. במדינות מסוימות, כמו ארצות הברית, נאסר על מעסיקים לפטר אישה מכל סיבה הקשורה להריון או לידתה. במדינות אחרות, כמו בריטניה, נאסר על מעסיקים לפטר אישה במהלך חופשת הלידה שלה, אך רשאים לפטר אותה לאחר שחזרה לעבודה. חשוב למעסיקים להיות מודעים לחוקים ולתקנות המופיעים בהם. מדינה, ולהבטיח שהם עומדים בהם. כמו כן, חשוב שנשים יהיו מודעות לזכויות שלהן, ולדעת לאיזו הגנה הן זכאיות לאחר הלידה.

דעה אישית

כאישה וכאם, אני מאמינה שחיוני שנשים יהיו מוגנות מפני אפליה במקום העבודה. אף אישה לא צריכה לדאוג לאבד את עבודתה רק בגלל שילדה תינוק. זה מעודד לראות שלמדינות רבות יש חוקים שנועדו להגן על נשים מפני אפליה מסוג זה, ואני מקווה שמדינות נוספות ילכו בעקבותיהן בעתיד.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן