דף הבית » האטרקציות הכי מדוברות » ממלכת ישראל: כמה זמן זה נמשך?

ממלכת ישראל: כמה זמן זה נמשך?

ממלכת ישראל: כמה זמן זה נמשך?

ממלכת ישראל: היסטוריה קצרה

ממלכת ישראל הייתה ממלכה עתיקה שהתקיימה באזור הלבנט. היא הוקמה במאה ה-10 לפנה"ס ונמשכה עד חורבן הממלכה ב-586 לפנה"ס. הממלכה נוסדה על ידי בני ישראל, קבוצה של אנשים דוברי שמית שהיגרו לאזור מהמזרח התיכון. הממלכה נשלטה על ידי שורה של מלכים, המפורסם שבהם היה דוד המלך. במהלך קיומה התחלקה הממלכה לשני חלקים: ממלכת ישראל הצפונית וממלכת יהודה הדרומית.

שחרור ממלכת ישראל מהיוונים

ממלכת ישראל שוחררה מידי היוונים בשנת 332 לפני הספירה, כאשר אלכסנדר מוקדון כבש את האזור. לאחר מותו של אלכסנדר חולק האזור בין הגנרלים שלו, וממלכת ישראל נשלטה על ידי האימפריה הסלאוקית. הסלאוקידים היו שושלת הלניסטית אשר נוסדה על ידי אחד מהגנרלים של אלכסנדר. הסלאוקים נודעו בסובלנותם הדתית ואפשרו לבני ישראל לקיים את דתם.

שקיעתה של ממלכת ישראל

ממלכת ישראל החלה להתדרדר במאה ה-2 לפני הספירה, כאשר נכבשה על ידי שושלת החשמונאים. החשמונאים היו שושלת יהודית אשר נוסדה על ידי המכבים, קבוצת מורדים יהודים שלחמה נגד הסלאוקים. החשמונאים הצליחו להקים ממלכה עצמאית באזור, אך שלטונם היה קצר מועד. בשנת 63 לפנה"ס, האזור נכבש על ידי האימפריה הרומית.

הכיבוש הרומי של ממלכת ישראל

הכיבוש הרומי של ממלכת ישראל נמשך קרוב לארבע מאות שנים. בתקופה זו שלטו באזור שורה של מושלים רומיים. הרומאים הטילו חוקים ומנהגים משלהם על האזור, ובני ישראל נאלצו לשלם מסים לאימפריה הרומית. הכיבוש הרומי של האזור הסתיים במאה ה-4 לספירה, כאשר האזור נכבש על ידי האימפריה הביזנטית.

חורבן ממלכת ישראל

ממלכת ישראל חרבה בשנת 586 לפני הספירה, כאשר הבבלים כבשו את האזור. הבבלים הרסו את העיר ירושלים ואת מקדש שלמה, ובני ישראל הוגלו לבבל. גלות בבל נמשכה קרוב ל-70 שנה, עד שהפרסים כבשו את האזור בשנת 539 לפני הספירה. הפרסים אפשרו לבני ישראל לחזור למולדתם, אך הממלכה מעולם לא הוחזרה.

סיכום

ממלכת ישראל התקיימה מאז השחרור מידי היוונים ועד להשמדתה בשנת 586 לפני הספירה. במהלך קיומה הממלכה חולקה לשני חלקים ונשלטה על ידי שורה של מלכים. בסופו של דבר נכבשה הממלכה על ידי הרומאים, והאזור נהרס בסופו של דבר על ידי הבבלים. חורבן הממלכה סימן את סופה של תקופה, ובני ישראל הוגלו לבבל. למרות שהממלכה מעולם לא שוקמה, בסופו של דבר הורשו בני ישראל לחזור למולדתם. כדי ללמוד עוד על ההיסטוריה של ממלכת ישראל, בדוק את הסרטון הזה ביוטיוב .

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן