דף הבית » כללי » המדריך לסיווג קבלנים בענף 131

המדריך לסיווג קבלנים בענף 131

כיום, קבלנים מבינים שכדי להתקדם במקצוע ולהגדיל את הרווחים חייבים להיות קבלנים רשומים. הרישום בפנקס הקבלנים הוא אכן השלב החשוב ביותר בדרך להצלחה בעולם הקבלנות. אבל לא הרבה יודעים מה מגיע אחריו. איך הופכים את סמל הסטטוס המכובד של קבלן רשום לכוח כלכלי בלתי מוגבל ? כאן נכנס לתמונה סיווג הקבלנים, הפרמטר שיקבע כמה תוכלו להרוויח.

מהו סיווג קבלנים בענף 131?

בשנת 1969 חוקק ״חוק רישום קבלנים” לעבודות הנדסה בנאיות״ ובשנת 1988 פורסמו תקנות שמשלימות אותו. אלו נועדו להסדיר את עבודתם של קבלנים בתחומים השונים. עד פרסום החוק תחום הקבלנות בישראל היה פרוץ למדי. ללא פיקוח על עבודת הקבלנים הייתה סכנה אמיתית לתאונות עבודה, פגיעה בחיי אדם ואיכות בנייה ירודה. התקנות משנת 1988 יצרו את סיווג הקבלנים. הסיווג מתייחס לתחום העבודה של הקבלן ולדרגות. לדוגמא, קבלן שיפוצים רשום שעבר בהצלחה את מבחן קבלן רשום בענף 131, נמצא בקבוצת סיווג א׳ בדרגה 1. מה המשמעות של האותיות והמספרים של סיווג הקבלנים?

חלוקת האותיות של סיווג הקבלנים

סיווג הקבלנים מחלק את הקבלנים הרשומים לפי ענפי בנייה שונים לשלוש קבוצות – א׳, ב׳, ג׳. האות מסמלת את הקבוצה שבה הענף נמצא, לא ניתן לעבור בין קבוצה לקבוצה. ההבדל בין הקבוצות בא לידי ביטוי בהיקפי הפרויקט המותרים. לדוגמא, קבלן שיפוצים בענף 131 נמצא בקבוצה א׳. בדרגה 3 הוא יכול לבצע פרויקטים בהיקף של עד כ-7.3 מיליון ש״ח. לעומת זאת, קבלן איטום מבנים בענף 134 נמצא בקבוצה ב׳. באותה דרגה הוא יכול לבצע פרויקטים בהיקף של עד כ-12 מיליון ש״ח.

חלוקת המספרים של סיווג הקבלנים

בכל קבוצה יש חמש דרגות: מ-1 ועד 5. הדרגות משפיעות על ההיקף המקסימלי (בכסף או במ״ר) של הפרויקטים שהקבלן יכול לבצע. ככל שהדרגה גבוהה יותר, כך ההיקף שמותר לקבלן לבצע גדול יותר. כאשר קבלן 131 קיבל את רישיון הקבלן, הוא מתחיל מדרגה 1. בדרגה זו הוא יכול לבצע פרויקטים בהיקף של עד כ-1.8 מיליון ש״ח. לאחר שנה, אם הוא עומד בתנאים, הוא יוכל לעלות לדרגה 2 שמאפשרת לו פרויקטים עד כ-3.6 מיליון ש״ח. כל עלייה בדרגת סיווג מכפילה את ההיקף שאתם יכולים לבצע. בדרגה 5 אין כל מגבלה על היקף הפרויקטים.

איך קבלנים בענף 131 יכולים לעלות את סיווגם ?

כעבור שנה מרמת הסיווג שקיבלתם, אפשר להגיש בקשה להעלאת דרגת סיווג. על מנת לקבל העלאה בסיווג עליכם להוכיח שביצעם את אחת משתי האופציות הבאות:

  1. פרויקט אחד בהיקף של לפחות 70% מההיקף המרבי המותר בסיווג הנוכחי שלכם.
  2. שני פרויקטים שביחד הגיעו ל-100% מהיקף העבודה המרבי המותר בסיווג הנוכחי שלכם, בתנאי שכל אחד מהם היה בהיקף של לפחות 40% ממנו. בנוסף, צריכה להיות חפיפה בתקופות העבודה בשני האתרים בשיעור של 50% ממשך הביצוע של העבודות בפועל בכל אחד מהאתרים.

לדוגמא, קבלן שיפוצים – 131א, בדרגה 2 יכול לבצע פרויקטים של עד כ-3.6 מיליון ש״ח. הוא חולם לעלות לדרגה 3 ולכן עליו לבצע פרויקט אחד של 70%, כלומר כ-2.5 מיליון ש״ח. לחילופין, שני פרויקטים שמגיעים ל-3.6 מיליון ש״ח ושכל אחד מהם שווה לפחות כ-1.4 מיליון ש״ח.

הדרך מתחילה ברישום בפנקס הקבלנים

המסע של טיפוס בדרגות הסיווג מתחיל בהשגת תעודת קבלן רשום. הדרך המהירה והיעילה ביותר להשיג תעודה זו היא בקורס קבלן רשום המכין למבחן ההסמכה. ״מכלל הכשרה מקצועית״ מביאים לכם קורס מקצועי לקבלני שיפוצים בענף 131. לבוגרי קורס מכלל יש כ-90% הצלחת מעבר במבחן ההסמכה כבר בניסיון הראשון! אם אתם חולמים על פרויקטים עצומים, ורווח כלכלי משמעותי, הירשמו לקורס אונליין במכלל והתחילו את המסע שלכם.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן